Przejdź do treści
palm trees covered with fog

Dostępność architektoniczna

Informacja o dostępności architektonicznej dla osób niepełnosprawnych siedziby Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Pęczniewie:

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Pęczniewie zlokalizowany jest w jednym budynku trzykondygnacyjnym (piwnica, parter, piętro). Posiadamy parking z trzema oznaczonymi miejscami postojowymi dla osób niepełnosprawnych, w bliskiej odległości od wejścia głównego do budynku. Teren jest ogrodzony.

Wejście główne do budynku jest na poziomie wyższym niż parking, prowadzą do niego szerokie schody z poręczą, z lewej i prawej strony. Poręcze są pomalowane kontrastowym kolorem żółtym. Wejście główne znajduje się od ulicy Wspólnej 4. Jest oświetlone lampą z czujnikiem ruchu. Drzwi szklane zamontowane na siłownikach i oznaczone kontrastowymi pasami. Nad wejściem głównym zamontowana jest podświetlana tablica informacyjna z nazwą i adresem ośrodka.

Z prawej strony budynku, od strony ulicy Głównej, znajduje się winda przeznaczona dla osób niepełnosprawnych, nie mających możliwości wejścia po schodach. Przed wejściami są zamontowane dzwonki.

Nie ma głośników, systemu naprowadzających dzwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.

Istnieje możliwość zapewnienia wstępu do budynku osobie korzystającej z psa asystującego. Warunkiem skorzystania z uprawnienia jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.

Wewnątrz budynku przy wejściu głównym, po lewej stronie znajduje się tablica tyflograficzna z planem parteru, dzięki czemu zapewniamy informację na temat rozkładu pomieszczeń na parterze. Dodatkowo tablica wyposażona jest w przycisk SOS, osoba przychodząca może wezwać kogoś do pomocy. Tablica posiada oznaczenia w alfabecie braille’a.

Przestrzenie komunikacyjne są wolne od barier poziomych i pionowych (komunikacja pozioma – korytarze na jednym poziomie, komunikacja pionowa – winda). Każde wejście do pomieszczeń i toalet posiada oznaczenia w alfabecie braille’a, znaki pisemne i obrazkowe informujące o funkcji pomieszczeń. Kontrast wizualny stanowią ościeżnice drzwi do pomieszczeń pomalowane na kolor żółty. Dodatkowo zaznaczone są taśmą ostrzegawczą wszystkie różnice poziomów, np. pierwszy i ostatni stopień schodów, wejście do windy. Poręcze przy schodach są pomalowane kontrastowym kolorem żółtym. Posiadamy toalety na każdym poziomie budynku, przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

W budynku jest przenośna pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących. Nie mamy tłumacza polskiego języka migowego. Jest możliwość wnioskowania o zamiarze skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego, czas oczekiwania 3 dni.

Istnieje możliwość zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji. Jest oznaczenie drogi ewakuacyjnej. Posiadamy dwa krzesła schodowe ewakuacyjne.