Teatroterapia realizowana jest poprzez spontaniczne przedstawienie teatralne, przygotowywane cyklicznie kilka razy do roku. Aktywność taka uczestników odnawia zaufanie ich we własne siły, pozwala odzyskać oraz podbudować poczucie wartości własnej, pobudzić wyobraźnię i kreatywność. Opiekunem grupy teatralnej jest terapeuta Anna Żeromińska.

Nordic Walking to marsz z kijkami, angażuje aż 90% wszystkich mięśni. To szczególna aktywność, którą może uprawiać każdy – kobieta, mężczyzna, osoba z dużąnadwagą, senior – kto tylko chce popracować nad swoją formą, pozbyć się zbędnych kilogramów czy po prostu aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Instruktorem Nordic Walking w ośrodku jest Katarzyna Gajkowska.

Pozytywny wpływ sztuki na psychikę człowieka znany jest od dawna. Działania artystyczne są sposobem na wyrażenie siebie, osoby z problemami natury emocjonalnej, psychologicznej, często dopiero przez sztukę są w stanie się otworzyć. Jest to bezcenne, bo tylko wtedy terapeuta może im pomóc.  ;)

To miejsce w którym uczestnicy mają możliwość poprzez pracę uzewnętrznić swoje pozytywne, jak i również negatywne emocje. Staramy się umożliwić uczestnikom zmianę sposobu odbioru otaczającej rzeczywistości, nabrać dystansu do własnych niekiedy trudnych przeżyć i doświadczeń. Uczą się wyrażania często tłumionych uczuć bez poczucia lęku lub też winy. W zajęciach tych stawiamy szczególny nacisk na uwalnianie się od napięć, ujawnianie zahamowań blokujących kontakty międzyludzkie, poznanie, uczenie się, rozwój zdolności, kształtowanie osobowości naszych podopiecznych.

Naszym założeniem jest odkrycie nowych możliwości podopiecznego oraz osiągnięcie pozytywnych zmian w jego zachowaniu. Dlatego też pracownia jest miejscem zabawy, psychicznego luzu i odpoczynku od problemów dnia codziennego. Jest miejscem, gdzie każdy może wykazać się swoimi umiejętnościami manualnymi, czy też twórczym i konstruktywnym myśleniem, dając im w ten sposób możliwość dowartościowania własnej osoby i poczucie iż, mimo swoich ograniczeń fizycznych bądź psychicznych mają olbrzymie możliwości. Mogą odkryć talenty, które będą stanowić wiodący cel w ich życiu.

Jeżeli chodzi o techniki plastyczne jakimi posługujemy się w naszej pracowni, to jest ich bardzo wiele i trudno je wszystkie wymieniać. Najbardziej ulubione przez podopiecznych to: malowanie farbami plakatowymi, akwarelami i farbami witrażowymi na drewnie, szkle, gipsie czy też kartonie, wydzieranki z wycinanki, prace z bibuły i papierów ozdobnych i wstążek, prace z masy solnej, prace  z darami natury.

Pracownia krawiecko-hafciarska podobnie jak pracownia plastyczna ma za zadanie rozwijanie zainteresowań i uzdolnień podopiecznych, ale i również zdobycie umiejętności wykonywania prostych czynności krawieckich niezbędnych w codziennym życiu np. przyszywanie guzików, przyszywanie łatek na pękniętą odzież itp. Podopieczni uczą się również tutaj jak samodzielnie poprawić własną jakość życia tzn. uczą się umiejętności obsługi standardowej maszyny do szycia, owerloka, stebnówki, aby w domu móc samodzielnie obszyć zasłony, firanki, uszyć fartuszek lub rękawice do kuchni i tym podobne rzeczy. Zdobyte umiejętności mogą być wstępem do rozpoczęcia pracy zawodowej. Terapia ta jest skierowana do tych uczestników, którzy wykazują wyraźne zainteresowanie rozmaitymi robótkami ręcznymi. Mimo, iż szycie i wyszywanie to raczej damskie zajęcie, to i tak zainteresowanie tą pracownią wykazują również mężczyźni.

Techniki pracy to: wyszywanie i haftowanie, szydełkowanie, robienie na drutach, za pomocą których powstają: serwety, obrusy, obrazy haftowane, poduszki, szale, maskotki, gobeliny na kanwie itd. Prace wykonane w tej pracowni biorą udział w wielu konkursach i wystawach.

{gallery}phocagallery/nasz_budynek{/gallery}

Wkrótce ...

Świetlica wyposażona jest w podstawowy sprzęt rtv: telewizor, video, kino domowe, radiomagnetofon oraz w sprzęt muzyczny: gitarę, keyboard, tamburyna, grzechotki, bębenki, janczary itp. Posiadamy również sprzęt nagłaśniający oraz kamerę cyfrową, który wykorzystujemy przy okazji różnych imprez okolicznościowych i spotkań.

Jest to miejsce integracji uczestników. Odbywają się tu spotkania wychowawczo-edukacyjne.

Sala rehabilitacyjna służy do terapii ruchem, która ma na celu podtrzymanie ogólnej sprawności fizycznej, usprawnianie naszych uczestników i rozładowanie napięć psychicznych. Zakres i poziom świadczonych form pomocy dostosowany jest do stanu zdrowia i możliwości osób biorących w nich udział. Ma to na celu właściwe stymulowanie rozwoju organizmu, rozwój sprawności psychofizycznej oraz kształtowanie korzystnych nawyków ruchowych, wdrażanie do prozdrowotnego trybu życia. Wyposażenie: ugul, rower rehabilitacyjny, bieżnię, rotor do kończyn dolnych i górnych, drabinki gimnastyczne, materace korekcyjne oraz drobny sprzęt sportowy. Uczestnicy uprawiają również Nordic Walking, spacerują, ćwiczą przy muzyce, odwiedzają "siłownię pod chmurką", biorą udział w zabawach i grach sportowych.

 

    

Działa od samego początku działalności ośrodka. Zajęcia które się tu odbywają dotyczą wszelkich zagadnień gospodarstwa domowego. Przez poznanie podstawowych sprzętów takich jak: lodówka, robot kuchenny, mikser, krajalnica, kuchenka mikrofalowa itp. oraz ich wykorzystaniem w dniu codziennym. Poznają zasady bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD oraz zachowania się przy stole.

 Uczestnicy uczą się przygotowania prostych posiłków takich jak: kanapki, desery, sałatki, ciasta itp. Poznają zasady doboru odpowiednich produktów oraz ich ekonomicznego wykorzystania. Kształcą jak w higieniczny i estetyczny sposób przyrządzać oraz podawać do stołu. 

Zajęcia w pracowni prowadzone są codziennie, w zależności od zdrowotnych możliwości podopiecznych. Wyposażona jest w cztery stanowiska ze sprzętem komputerowym i stałym dostępem do Internetu. Ponadto posiadamy skaner, kolorową drukarkę laserową, bindownicę, laminator, rzutnik pisma i kamerę cyfrową.

Zajęcia obejmują m.in.: tworzenie zaproszeń, podziękowań oraz życzeń okolicznościowych, zabawy przy prostych grach multimedialnych i edukacyjnych, kształcenie poprawnego pisania tekstów i prawidłowego rozmieszczania ich na stronie, skanowanie różnych materiałów, prowadzenie kroniki ośrodka, umiejętność pozyskiwania informacji z internetu, projekcja filmów, uczenie, podtrzymywanie i doskonalenie umiejętności szkolnych; czytanie, pisanie liczenie, nagrywamy filmy z udziałem uczestników.

Prowadzimy także stronę społecznościową: www.facebook.com/PSDSwPeczniewie  Zapraszamy do polubienia strony, obserwowania, aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w ośrodku i lajkowania postów.