Życzymy Państwu, by czas Świąt Wielkiej Nocy przyniósł każdemu chwilę oddechu od trosk i codzienności, a także dał możliwość zadumy nad tym, co jest istotą życia. Niech ten wyjątkowy czas napełni nas optymizmem i wzmocni siły potrzebne do zmagań z codziennymi wyzwaniami.

Tradycje i zwyczaje wielkanocne w Polsce są wciąż żywo kultywowane. Część z nich z czasem zanika, jednak wciąż chcemy święcić pokarmy, malować pisanki czy kupić palemkę. Świętowanie Wielkiej Nocy rozpoczynamy już tydzień przed Wielką Niedzielą. Dawniej robiono palemki wielkanocne samodzielnie, dziś zwykle je kupujemy i zanosimy do kościołów. Poświęcona palemka miała wg wierzeń magiczne właściwości i zapewniała rodzinie szczęście. Wykonywano je z wierzbowych gałązek, bukszpanu, porzeczek, malin, suszonych ziół i kwiatów. Święta Wielkiej Nocy w roku 2021 będą inne niż zwykle, ale możemy je spędzić w gronie najbliższej rodziny. Zachęcamy do wykonania palemek, które być może poprawią nastroje i wniosą nadzieję na lepszy czas…

Zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę uchował się aż po dzień dzisiejszy. Dawniej święcono wszystkie pokarmy przeznaczone na wielkanocne śniadanie, dziś jest to koszyk symboliczny. Rok 2021 przyniósł nam dużo zmian i ograniczeń. Nadal możemy malować pisanki ;) Jajko symbolizowało siły witalne i początek nowego życia. Warto wrócić do tych starych tradycji, usiąść w rodzinnym gronie i stworzyć piękne ozdoby wielkanocne. Zachęcamy do takiego twórczego czasu a z pewnością nastroje domowników poprawią się. Poniedziałek Wielkanocny znany jako śmingus-dyngus to dawny rytuał oczyszczania. Oby te wszystkie tradycje sprawiły powrót lepszych dni.

 

Dyrektor, uczestnicy i pracownicy PŚDS w Pęczniewie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prace wykonane przez uczestników PŚDS w Pęczniewie w ramach zajęć terapeutycznych w ośrodku oraz terapi zdalnej...